جایزه بزرگ ناسا

دسته: فناوری اطلاعات تاریخ: دوشنبه, نوامبر 28, 2016 دیدگاه: 0 بازدید: 1498

گفته می شود یکی از مشکلات فضانوردان ناسا در سفرهای طولانی مدت آنها، جمع آوری و نگهداری پسماندهای انسانی آنان است در سالهای اخیر دانشمندان ناسا درحال برنامه ریزی برای سفارهای طولانی به سیارات دوردست می باشند و از این رو بدنبال راه حلی مناسب برای جمع آوری پسماندهای انسانی در سفینه های فضایی در سفرهای طولانی مدت هستند.

جازه سی هزاردلاری ناسا برای از بین بردن پسماندها

ناسا برای برنامه‌های سفرهای طولانی مدت فضایی مسابقه‌ای عمومی برای طرح جمع‌آوری دستشویی فضانوردها راه‌اندازی کرده است. برنده این رقابت برنده جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری می‌شود.


ناسا به بهترین طرح برای رفع مشکل دستشویی فضانوردان جایزه می دهد جایزه تعیین شده برای این راه حل مبلغ قابل توجه سی هزار دلار می باشد.

رفتن به دستشویی شاید روی زمین یک مشکل ساده باشد اما در فضا همیشه یک مسئله مهم و سخت بوده است. بحران آینده اما زمانی است که فضانوردها مجبور باشند برای مدت طولانی مثلا یک هفته لباس فضانوردی خود را به تن داشته باشند.

ناسا به همین خاطر مسابقه‌ای را راه‌اندازی کرده تا بهترین طرح برای جمع‌آوری و دفع فضولات انسانی بدون دخالت دست در زمان پوشیدن لباس فضانوردی را پیدا کند. شرکت کنندگان در این مسابقه شانس برنده شدن جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری را دارند. تاکنون امکان داشت که فضانوردها تا ۱۰ ساعت به صورت مداوم لباس فضانوردی خود را به تن داشته باشند. اما با برنامه ناسا برای ماموریت‌هایی در عمق فضا این مسئله بحرانی خواهد شد. جالب است بدانید دریکی از طرح های ارائه شده، جوانی که ساکن فلریدای شمای بوده پیشنهاد داده بود که با تجزیه پسماندهای انسانی به مواد عالی، آنها را بازیافت کرده و مجددا از انها مواد خوراکی ایجاد شود. یکی دیگر از این طرح ها تجزیه مایعات و تحصیل آب آشامیدنی از مایعات این پسماندها بوده است در این پیشهاد عنوان شده بوده است که و مواد جامد این پسماندها را نیز می توان با دمای بالایی سوزاند.

فضانوردها در این ماموریت‌ها احتمالا مجبور خواهند بود برای مدت بسیاری طولانی‌تری لباس ویژه خود را به تن داشته باشند. ریک ماستاریچیو، از فضانوردهای کهنه‌کار ناسا در این رابطه می‌گوید: ماموریت فضایی همیشه جالب نیست بعضی وقتها کارهای ساده روی زمین برای ما بحرانی می‌شود.
او در رابطه با مسئله دستشویی می‌گوید: این ماجرا یک شوخی نیست. نداشتن راه حلی در این رابطه در فضا موضوع مرگ و زندگی است. عفونت‌های خونی  می‌تواند هر کسی را از پای درآورد. تاکنون در زمان به تن داشتن لباس فضایی،فضانوردها از مواد ویژه‌ای مانند پوشک استفاده می‌کردند اما این راه حل نمی‌تواند برای مدت طولانی استفاده شود.

برنده مسابقه ناسا کسی است که بتواند بهترین طرح را برای جمع‌آوری و دفع دستشویی فضانوردها در ۶ روز و به هنگام به تن داشتن لباس کامل فضایی ارائه کند.

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

بالا