امکان هک اکانتهای کاربران در تلگرام

دسته: فناوری اطلاعات تاریخ: چهارشنبه, اوت 3, 2016 دیدگاه: 0 بازدید: 1820

مدتی بود که در سایتهای مختلف شاهد تبلیغاتی با عناوین مختلف و ادعای هک کردن تلگرام با روش های مختلف بودیم بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که هک تلگرام امکان پذیر نبوده و تنها راه آن، اشتباه هات کاربران در فاش کردن پسورد خود با روش های مختلف به هکر ها می دانستند مدیران پیام رسان تلگرام نیز، از سیستم خود به عنوان یک سیستم مافوق امنیتی اسم برده و بر این ادعای خود پافشاری می کردند اما خبرهای منتشر شده حاکی از هک تعداد زیادی از اکانتهای کاربران به اشکال مختلف بوده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه جوان: رویترز در مطلبی مدعی شد: هکرهای ایرانی به حساب ده‌ها کاربر در تلگرام نفوذ کرده و شماره تلفن 15 میلیون ایرانی را نیز شناسایی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش ادعایی، این اطلاعات که به وسیله کالین اندرسون، پژوهشگر مستقل حوزه سایبری، و یک متخصص حوزه فناوری «عفو بین‌الملل» در اختیار رویترز قرار گرفته‌است نشان می‌دهد حملات مذکور در سال جاری رخ داده‌است. ارتباطات فعالان، روزنامه‌نگاران و سایر افراد دارای مناصب مهم در ایران، به وسیله این حملات مختل شده‌است. تلگرام در ایران 20 میلیون کاربر دارد.

به گفته پژوهشگران، آسیب‌پذیری تلگرام در استفاده این شبکه اجتماعی از پیامک برای فعال کردن تلفن همراه کاربران جدید نهفته است. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه می‌توانند پیامک‌های ارسالی از سوی تلگرام به کاربران جدید را دریافت کنند و آن‌ها را در اختیار هکرها قرار دهند. هکرها نیز می‌توانند با اضافه کردن تلفن‌های همراه جدید به حساب این کاربران، پیام‌ها و متون دریافتی و ارسالی آن‌ها را بخوانند.

به ادعای اندرسون، هک حساب‌های کاربری ده‌ها نفر در تلگرام، ظاهراً در قالب همکاری شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه با هکر‌ها رخ داده‌است. یک سخنگوی تلگرام نیز در این خصوص به رویترز گفت کاربران با ایجاد رمز عبور و تعریف ای‌میل جایگزین برای حساب تلگرام خود، می‌توانند با اقدامات هکری مقابله کنند.

پژوهشگران حاضر نشدند درباره فعالیت این هکرها برای دولت ایران اظهار نظر کنند. به ادعای آن‌ها، این هکرها به گروه "Rocket Kitten" تعلق دارند و نشانه‌هایی از خط فارسی نیز در کدهای مورد استفاده آن‌ها یافت می‌شود.

این در حالی است که متولیان تلگرام، این شبکه اجتماعی را ابزاری فوق‌ایمن معرفی می‌کنند؛ شبکه‌ای که در آن، کلیه ارتباطات کاربران از آغاز تا پایان کدگذاری می‌شود. تلگرام در جهان حدود 100 میلیون کاربر فعال دارد.

ادعا‌های رویترز و پژوهشگران مورد مصاحبه این خبرگزاری در حالی مطرح می‌شود که هیچ یک از مقامات دولت ایران در این خصوص اظهار نظر نکرده است. با این وجود، مطرح شدن اخباری از این دست، اهمیت توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به مقوله «حملات سایبری» و دقت در اشتراک تصاویر و اطلاعات شخصی، بیش از پیش تبیین می‌کند.

رویترز در مطلبی مدعی شد: هکرهای ایرانی به حساب ده‌ها کاربر در تلگرام نفوذ کرده و شماره تلفن 15 میلیون ایرانی را نیز شناسایی کرده‌اند.

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

بالا